Overmatig gebruik van pijnstillers en anti-migrainemedicatie kan paradoxaal genoeg juist leiden tot een toename van aanvallen en chronische migraine

Patiënten met chronische migraine die veel pijnmedicatie gebruiken kunnen daar beter mee stoppen dan een behandeling met botox ondergaan. Dat concluderen hoofdpijnonderzoekers van het Leids Universitair Medisch Centrum uit een grootschalige  gerandomiseerde gecontroleerde klinische studie. Ze publiceerden de resultaten in het tijdschrift Brain.

Overmatig gebruik van pijnstillers en anti-migrainemedicatie kan paradoxaal genoeg juist leiden tot een toename van aanvallen en chronische migraine. Met name in Noord-Amerika worden patiënten met chronische migraine behandeld met botoxinjecties op 31 plekken in het hoofd. Voor deze behandeling is echter matig wetenschappelijk bewijs. In Nederland en andere Europese landen wordt geadviseerd om af te kicken van alle pijnmedicatie. 

Acuut stoppen met medicijnen
Onderzoekers van de Leidse hoofdpijngroep onder leiding van neuroloog Gisela Terwindt tonen nu voor het eerst aan dat botoxbehandeling niet beter werkt dan stoppen met alle pijnmedicatie. Ze deden dit door 179 patiënten met chronische migraine die overmatige pijnmedicatie gebruikten, voor 12 weken acuut te laten stoppen met alle pijnmedicatie. Daarnaast kreeg de helft een behandeling met botox en de andere helft injecties met zoutoplossing. Om te voorkomen dat het zou opvallen wie botox had gekregen, kreeg de placebogroep ook injecties met een zeer kleine hoeveelheid botox. Dit was genoeg om de voorhoofdrimpels te laten verminderen – net zoals in de behandelgroep-, maar niet genoeg om effectief te zijn tegen de migraine.

Botox voegt niks toe
Stoppen met pijnmedicatie werkte goed: na afkicken was het aantal hoofdpijndagen met 25% afgenomen (5 dagen), en het aantal migrainedagen met 45% (6-7 dagen). Botox voegde niks toe aan dit effect. Er was, tot een jaar na de behandeling, geen verschil tussen de groep die wel en geen botox hadden gekregen. Zestig procent van de patiënten had geen last meer van chronische migraine en meer dan dertig procent had geen preventieve medicatie meer nodig. Het merendeel van de patiënten zou stoppen met pijnmedicatie aanraden aan medepatiënten.

“Onze resultaten laten zien dat afkicken van pijnmedicatie en niet botox de eerste behandeloptie moet zijn bij patiënten met chronische migraine en overmatig gebruik van medicatie. Het wordt goed verdragen, is effectief en aanzienlijk goedkoper dan botox”, aldus Terwindt.

 

Aanvullende info ...

Raadpleeg de bron en/of aanbieder voor meer informatie over dit bericht. Nieuws kan veranderen, fouten of onjuistheden omvatten. Lees ook onze disclaimer en rapporteer a.u.b. berichten, reacties en/of beeld die ingaan tegen onze voorwaarden.

Klik op de onderstaande tags voor relevante berichten, indien aanwezig ...

Fotograaf of fotobureau: : INGImages
Bron bij dit artikel: : LUMC
Wat is de URL bij deze bron?: https://www.lumc.nl/over-het-lumc/nieuws/2019/April/chronische-migraine-botox/
Originele titel: Chronische migraine: botox werkt niet beter dan afkicken van pijnmedicatie
Doelgroep: Zorgprofessionals, Studenten
Datum: 2019-04-18


Volg het nieuws ook via...

 

facebook Facebook

twitter Twitter

rss RSS

mail E-mail nieuwsbrief

 ZorgKrant.nl binnen Twitter.com