Het niet op het juiste moment over de juiste, essentiële patiëntgegevens beschikken, brengt de veiligheid en kwaliteit van zorg voor patiënten in gevaar

Uit een onderzoek van de Federatie Medisch Specialisten (FMS) blijkt dat 95% van de medisch specialisten last heeft van een gebrekkige gegevensuitwisseling. 97% is van mening dat de problemen hieromtrent de veiligheid van patiënten in gevaar brengt. Patiëntenfederatie Nederland vindt de uitkomsten van het onderzoek van de FMS erg zorgwekkend. Dat medisch specialisten vaak niet op het juiste moment over de juiste, essentiële patiëntgegevens beschikken, brengt de veiligheid en kwaliteit van zorg voor patiënten in gevaar.

Voorkom medische fouten
Uit recent onderzoek onder ons eigen zorgpanel blijkt dat ruim 1 op de 10 patiënten die in 2024 behandeling in het ziekenhuis heeft ondergaan een situatie heeft meegemaakt waarin (bijna) iets fout ging omdat medische gegevens niet op tijd of volledig beschikbaar waren. Patiënten kregen bijvoorbeeld verkeerde medicijnen voorgeschreven of kregen behandelingen die op verkeerde of onvolledige informatie gebaseerd waren. Deze fouten kunnen ernstige gevolgen hebben voor de gezondheid van patiënten en kunnen voorkomen worden met betere gegevensuitwisseling in de zorg. 

Wij pleiten al jaren voor een veilige en snelle uitwisseling van medische gegevens tussen zorgverleners, waarbij de patiënt zelf regie houdt over zijn of haar gegevens. Het is onacceptabel dat in 2025 artsen en specialisten nog steeds moeten worstelen met een gebrek aan essentiële informatie, terwijl de technologie er wél is om dit probleem op te lossen. Programma's en initiatieven die hiervoor opgezet zijn moeten daarom versneld worden, met meer regie vanuit de overheid en betere samenwerking tussen de zorgsectoren. Dit is in het belang van alle patiënten in Nederland.

Bron: Patiëntenfederatie Nederland