De afnemende slagkracht van internationale organisaties, zoals de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) baart zorgen
Experts zien des- en misinformatie en de toenemende druk op internationale samenwerking als nieuwe grote dreigingen voor de volksgezondheid in Nederland. Ook de afnemende slagkracht van internationale organisaties, zoals de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) baart hun zorgen. Deze nieuwe dreigingen komen bovenop al bekende dreigingen zoals de ongevoeligheid van ziekteverwekkers voor medicijnen. Dat blijkt uit nieuw onderzoek van het RIVM.
Het RIVM vroeg experts uit de wetenschap, beleid en praktijk naar de toekomstige internationale dreigingen voor de volksgezondheid in Nederland, inclusief Caribisch Nederland. Naast bovengenoemde punten werden ook de gevolgen van klimaatverandering, zoals hogere temperaturen en meer weersextremen, vaak genoemd. Verder vinden de experts het belangrijk dat de dreigingen in samenhang bekeken worden. De gedachte hierachter is dat verschillende dreigingen elkaar kunnen beïnvloeden en versterken.
Niet achteroverleunen
De onderzoekers van het RIVM zien dat Nederland op de aanpak van sommige dreigingen vooroploopt, zoals op het gebied van antimicrobiële resistentie (AMR). Andere voorbeelden waar Nederland het goed op doet zijn het Nationale hitteplan en de Nationale klimaatadaptatiestrategie. Ook heeft Nederland een aanpak opgesteld tegen des- en misinformatie. De grote snelheid van veranderingen in dreiging maakt wel dat aandacht nodig blijft en dat Nederland niet achterover kan leunen.
Gezamenlijke aanpak dreigingen
Een andere conclusie is dat er steeds meer gezamenlijke inzet nodig is voor de aanpak van complexe gezondheidsdreigingen. Hoewel het besef groeit dat samenwerking tussen verschillende beleidsterreinen noodzakelijk is, blijft de praktijk achter door verschillende werkwijzen en onvoldoende gedeelde verantwoordelijkheid. Het principe van Health in All Policies (HiAP) biedt hiervoor een waardevol kader. Hierbij is volksgezondheid het verbindende thema tussen sectoren als milieu, economie, sociale zaken en defensie.
Internationale dreigingen vragen ook om een internationale aanpak
Het is belangrijk dat Nederland niet alleen nationaal, maar juist ook internationaal samenwerkt. Dit betekent dat maatregelen en verantwoordelijkheden op mondiaal, Europees, nationaal en regionaal niveau goed op elkaar moeten worden afgestemd. Zo moet Nederland goed blijven samenwerken met de Europese Unie en mondiale organisaties zoals de WHO. Hoe beter internationale partners samenwerken en voorbereid zijn, hoe kleiner het risico voor de Nederlandse volksgezondheid.
Blijf investeren in kennis en toekomst verkennen
Deze studie laat zien dat dreigingen zich snel ontwikkelen en de onderlinge samenhang steeds belangrijker wordt. Daarom is het belangrijk dat de overheid structureel blijft investeren in dit soort toekomstverkenningen. Hierdoor is Nederland beter voorbereid op toekomstige ontwikkelingen en wereldwijde uitdagingen.
Het RIVM voerde dit onderzoek uit in opdracht van het ministerie van VWS.
Bron: RIVM
/a_650_0761.jpg)
/G_650_095.jpg)
/H325_ing_48847_00740.jpg)
/G_650_353.jpg)
/a_650_1062.jpg)
/H325_INH_32193_256518.jpg)
/b_650_0581.jpg)
/b_650_0510.jpg)
